صرافی ارز دیجیتال

خرید ارز های دیجیتال

شما میتوانید ارز های محبوب خود را  , که درصد سود بالایی به خریداران خود میدهد را در سریع ترین زمان ممکن تهیه کنید.

مراحل خرید ارزهای دیجیتال :

  1. ثبت نام و عضویت
  2. اضافه کردن ارز انتخابی به سبد خرید
  3. پرداخت و شارژ شدن کیف پول مجازی شما

صرافی ارز دیجیتال همانطور که می دانید شما برای مبادله هر محصولی باید به محل مخصوص آن محصول مراجعه کنید، بدین معنا که جهت خرید طلا باید به بازار طلا فروشی و برای خرید سهام باید به بازار بورس مراجعه نمایید تا امکان خرید آن محصول را داشته باشید. برای معامله این مدل ارز هم یکی از روش های معتبر این است که به صرافی ارز دیجیتال بروید. در ادامه مقاله به بررسی  صرافی ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال محلی ست که در آن امکان خرید و فروش ارز وجود دارد و می شود معامله ها انجام داد. صرافی ها یک پلتفرم آنلاین است که رایج ترین روش برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزها به حساب می آیند. در صرافی ارز دیجیتال، شما این امکان را دارید تا کوین ها را به شکل جفت ارز خرید و فروش کنید. ‌‌برای مثال شما این امکان را دارید که  دو ارز بیت کوین/ اتریوم (BTC/ETH) را با هم معامله کنید. معامله ارزها بدین گونه قابل انجام است. در حقیقت این اکسچنج ها یک بازار آنلاین برای تمام شبکه محسوب می شوند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال

اکسچنج چیست؟

اکسچنج (Exchange) در زبان انگلیسی به معنی معامله و همینطور صرافی است و به همین خاطر با آمدن کوین ها به ایران اوایل به صرافی ارز دیجیتال در ایران اکسچنج می گفتند و تا مدت زمانی  با این اسم معروف بود. رفته رفته با شناخته شدن واژه صرافی بهره گیری از این واژه هم بیشتر شد و هم اکنون بیشتر با نام صرافی ارز دیجیتال شناخته می شود.

خصوصیات  صرافی ارز دیجیتال

صرافی ها، آپشن های بسیاری را برای اشخاص معامله گر عرضه می نمایند. جهت بهره گیری از سرویس های این بستر آنلاین شما اول باید در آنها عضو شوید‌‌. صرافی ارز دیجیتال برای افرادی که در این بستر ها عضویت دارند و تشخیص هویت (2FA) انجام می دهند، امکانات بسیاری را ارائه می دهد. یک صرافی این امکان را دارد که همانند یک کیف پول برای سرمایه ها فعالیت کنند. هر صرافی کیف پول مخصوص به خود را دارد که با عضویت در آنها کیف پول حساب شما ایجاد خواهد شد.

شاخص مهمی که صرافی ها در اختیار کاربران قرار می دهند، معامله است. شما همینطور این امکان را دارید که از این بستر ها برای ترید یا خرید و فروش بهره  ببرید. امکان انتخاب سفارش خرید (sell or buy order) یا سطح زیان (stop loss) را دارید و با انتخاب آنها صرافی به صورت اتومات ارز شما را خرید یا فروش می کند.

باید عرض کنم که صرافی ارز کمی به کارگزاری های بازار های قدیمی شباهت دارد، اما فرق های بسیاری نیز دارند. این صرافی ها نخست آپشن هایی مثل خرید و فروش ارز را برای کابران فراهم می کردند اما با بزرگ تر شدن این عرصه، هم اکنون صرافی های گسترده امکانات بسیاری را به تریدرها ارائه می دهند. خصوصیاتی مثل معاملات مارجین و فرابورس(OTC) و قراردادهای آتی هم در صرافی های وسیع این عرصه موجود است. معاملات مارجین جزء معاملاتی است که در آن با میزان زیادی پول قرض گرفته شده از شخص دیگر طبق پولی که از قبل داشتید معامله صورت می گیرد.

فرابورسOTC

فرابورس (OTC) معامله ای است که میان ماینر ها یا صاحبان سرمایه کریپتو معروف شده است و بصورت مستقیم بین اشخاص راغب انجام می شود و این معامله بدون مدیریت صرافی هاست.  دفاتر OTC برای کسانی که علاقه به فروش میزان  بسیاری کوین بدون ارتباط با صرافی دارند، بهترین است. قراردادهای بعدی بیت کوین و ارزهای دیگر اینگونه است که شما تصمیم به خرید سرمایه با در نظر گرفتن قیمت آینده آن می کنید و بعد، در تایمی که مشخص کرده اید پول خود را پرداخت می کنید و کوین خود را می گیرید.

دَخل این صرافی ارز دیجیتال از میزان دستمزدی که بخاطر سرویس عرضه می نمایند فراهم می شود. در حقیقت بمنظور هر فعالیتی در صرافی شما بایستی هزینه آن  را بپردازید. اگرچه بایستی به این نکته توجه کنید که هر صرافی در این زمینه بر اساس مشتریان خود امکانات ویژه ای را عرضه می کنند که با هم فرق دارند.

 

صرافی متمرکز چیست؟

در بحث مالی، متمرکز بودن یعنی اطمینان شما به شخص یا محلی جهت پیگیری  پول شماست.

در قدیم، واژه متمرکز به همه سیستم هایی تعلق می گرفت که کارشان نظارت کارهای مالی بود. متمرکز بودن به معنای این است که یک رابط قابل اعتماد جهت بررسی به هر سرمایه استفاده شده در معاملات، موجود باشد. برای نمونه، در یک بانک،  کاربری  پولش را تحویل بانک می ‌دهد تا از پولش محافظت کند. پس بانک بطور جامع پول کاربر را مدیریت می کند و جهت عرضه این سرویس ها از کاربر مبلغی دریافت می کند. در خیلی از مواقع، اطمینان به رابط خیلی مطمئن تر از این است که یک شخص خودش راهکاری برای نظارت پول خود بیابد. بانک ها از روش های ایمنی بالایی برخوردار هستند و یک مجموعه جهت مدیریت پول کاربران دارند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال از نوع متمرکز هم به همین صورت کار می کند. یک شخص امکان نگهداری و ذخیره پولش را در یک اکسچنج دارد. ارز او تحت نظارت اکسچنج است و اطمینان به یک رابط برای کاربران، احتمال برگرداندن رمز عبور گمشده یا ۲FA را به سادگی فراهم می‌کند. چراکه این مشتری امکان دستیابی به حساب خود را کاملا در اختیار اکسچنج قرار داده است. گذاشتن پول در اکسچنج، قابلیت نظارت ۱۰۰٪ پول را از مشتری منع می کند. ماجراهای زیادی از صاحبان سرمایه وجود دارد که به خاطر گم کردن کلید های شخصیشان، صدها هزار دلار پول خود را به دست باد سپرده اند. ولی اگر پول آنها در یک اکسچنج متمرکز بود، آنها دغدغه این مورد را نداشتند و به آسانی با نمایش گذرنامه یا پذیرش کارت شناسایی، برگشت پول‌هایشان امکان پذیر بود. اگرچه بارها به گوشمان خورده که  صرافی ارز دیجیتال این زمینه هک شده و سرمایه بسیاری از صرافی ها دزدیده شده است و بطور حتمی نمی شود به آنها اطمینان داشت.

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز؟

علی رقم صرافی متمرکز، صرافی غیرمتمرکز نیز در این زمینه وجود دارد. باتوجه به مطالب بالا، صرافی ارز دیجیتال متمرکز است و سیستم رابطی بر روی آن نظارت دارد و این کمپانی هر وقت که به خاطر مشکلات تشخیص هویت یا پول شویی مسئله ای در حساب شما بیابد و یا کشور شما را محدود کند قادر است حساب شما را ببندد و از این نظر، داشته های شما در خطر است. اما صرافی های غیرمتمرکز با این فکر که سرمایه های دیجیتال خودشان از نوع غیرمتمرکز هستند، به این سیستم وارد شدند.

به بیانی دیگر، یک صرافی ارز دیجیتال از نوع غیر متمرکز (DEX) ، با به وجود آوردن یک فضای بدون اطمینان و پیشرفته، رابط را از میان می برد. در صرافی غیرمتمرکز معاملات توسط قراردادهای هوشمند انجام می شود تا پول بواسطه ی هیچ رابطی نگذرد. همینطور، صرافی غیرمتمرکز نظارتی بر روی دارایی شما ندارد. این مدل صرافی یک شبکه همتا به همتا است. اگرچه DEX همچنان  اول راه است و چندان پرطرفدار نیست و مقدار حجم معاملات در این صرافی ها ناچیز است. با این وجود، این مدل صرافی ها در حد خود واقعا مناسب و برای کشورهایی که تحت تحریم و محدودیت هستند، می تواند انتخاب خوبی باشد.

خرید یا فروش ارزها همراه فیات

هم اکنون بیشتر صرافی های ارز دیجیتال قابلیت خرید ارز را از طریق کارت های اعتباری مثل مستر کارت و ویزا ارائه کرده اند و شما با پرداخت دلار یا یورو امکان خرید ارز را خواهید داشت. اگرچه بایستی  این نکته را عرض کنم که مقدار قیمت ارز در زمان خرید با کارت اعتباری فرق زیادی با قیمت آن کوین در بازار دارد.

آیا جفت ارز کریپتو/ فیات در کلیه صرافی ها وجود دارد؟

خیر. تمام اکسچنج‌ها قابلیت خرید یا فروش ارزها جفت ارز کریپتو (کریپتو/کریپتو) مثل معامله بیت کوین با اتریوم را دارند اما فقط بعضی از آنها قابلیت خرید یا فروش ارزها با فیات (کریپتو/فیات) مثل خرید اتریوم با دلار را ارائه می کنند. هم اکنون بهترین صرافی ارزهای دیجیتال در این زمینه، هم اکنون از جفت ارزهای کریپتو/فیات حمایت می کنند.

 میزان معاملات در صرافی ارز دیجیتال مهمه؟

هرچقدر که میزان معاملات بیشتری در یک صرافی انجام شود، امکان تغییرات در بازار کاهش می یابد. تصور کنید فرد A قصد خرید ۱ بیت کوین را دارد و مبلغ آن در صرافی ۱۰,۰۰۰ دلار است و میزان معاملات هم در اکسچنج‌ بالاست، با این وجود با امکان بالا، با زمانی اندک بعد از سفارش خرید ۱ بیت کوین در اکسچنج، سفارش او به ثبت می رسد و بیت کوین خود را خریداری می کند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال

ولی درصورتیکه میزان معاملات در اکسچنج‌ پایین باشد، امکان دارد فقط قسمتی از سفارش خرید فرد A با قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار یا پایینتر از آن به ثبت برسد (به عنوان مثال ۰/۳ بیت کوین) و فرد A به ناچار، باقی سفارش خود را (۰/۷ بیت کوین) با هزینه بیشتری بخرد. هر چقدر که میزان معاملات صرافی های ارز دیجیتال بالاتر باشد بدین معناست که مشتریان بیشتری در آن صرافی فعالیت دارند و این یعنی  مشتریان به آن صرافی اطمینان دارند و اکثر صرافی ها با در نظر گرفتن میزان معاملاتی که انجام می دهند در سایت هایی مثل کوین مارکت کپ ثبت می شوند.

امنیت صرافی ارز دیجیتال

متاسفانه همه ی صرافی ها امکان هک شدن دارند. در گذشته ، هک‌‌های بسیاری برای صرافی ها اتفاق افتاده است، ولی در اکثر مواقع، اکسچنج‌ها زیان کاربران را خودشان پرداخت کرده‌اند. هک برای DEX به نسبت غیرقابل انجام است، اما مشتریان احتمال دارد به خاطر گم کردن کلیدهای شخصی و یا پسوردهایشان به ناچار بیخیال پول هایشان شوند. صرافی های از نوع متمرکز و معروف، امنیتشان در حد بانک ‌هاست. برای نمونه، صرافی مطرحی مثل بایننس با اینکه هک شد، دارایی مشتریان را از صندوق سرمایه ای که از قبل آماده کرده بود پرداخت کرد.

چطور در صرافی ارز دیجیتال حساب باز کنم؟

هر صرافی ارز دیجیتال با در نظر گرفتن  اینکه در چه کشوری وجود دارد، وظیفه دارد قوانین خود را طبق  قوانین کشور مربوطه اجرا کند. خیلی از این صرافی ها به خاطر مشکلات قانونی کشورهایی که تحت تحریم کشور آمریکا هستند را به محدودیت های وب سایت خودش اضافه می کند. برای مثال بیشتر صرافی ها، کشور ایران را جزء محدودیت های خود حساب می کنند. با این وجود هر اکسچنجی در جهان لااقل به یک نوع پذیرش هویت جهت تأیید اعتبار حساب احتیاج دارد. اگرچه می شود از صرافی ارز دیجیتال بدون تشخیص هویت هم بهره مند شد اما قابلیت دستیابی به سرویس های آن بستر کمتر خواهد بود. خیلی از اکسچنج‌ها به مشتریان این امکان را می دهند بدون نیاز به پذیرش هویت یک حساب کاربری را ایجاد کنند که این حساب‌ها برخوردار از چارچوب های واریز و دریافت از حساب هستند. پذیرش هویت اولیه به صورت کلی احتیاج به عکسی از گذرنامه یا کارت شناسایی مشتری دارد و این کار، پذیرش هویت دو سطحی یا ۲FA را فعال می کند. ۲FA در حقیقت تشخیص هویت دو سطحی است که دارای پسورد و یا گوگل آتنتیکیتور شخصی است که هر سی ثانیه مجدد ساخته می‌شود و هر دفعه که یک کاربر به حساب کاربری خودش وارد می شود، بایستی آن را درج کند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال

ایرانیان، در بیشتر صرافی ها تحت تحریم می باشند و پیشنهاد می شود که از صرافی های مطرح ایرانی جهت خرید و فروش بهره مند شوند و یا اگر امکانش هست با بهره گیری از پاسپورت فامیل و دوستان قابل اعتماد خود در  سایر کشورها در صرافی های خارجی عضو شوند. در ضمن باید به موارد امنیتی دقت کنند و برای ارتباط با این نوع حساب ها حتما از VPN یا VPS استفاده کنند.

صرافی های ارز دیجیتال مطرح

باید عرض کنم که در این زمینه صرافی های بسیاری فعالیت داشتند که به خاطر مشکلات گوناگون اعتبار خود را از دست داده اند و دیگر مثل رقیب های خود مطرح نیستند. برای مثال صرافی MtGox جزء  نخستین صرافی ها در این عرصه هک شد و تعداد بسیاری بیت کوین از پان دزدیده شد. این صرافی به ناچار کمپانی خودش را برای فروش گذاشت تا این امکان را داشته باشد دارایی صاحبان سرمایه را برگرداند. در این میان صرافی های بسیاری بودند که هم اکنون نمی شود آنها را در مجموعه پرطرفدار ها دانست. برای مثال بیترکس یک صرافی آمریکایی است که حساب خیلی از شهروندان ایرانی را محدود کرد و سرمایه آنها را بست. بیتفینکس هم صرافی موجود در هنگ کنگ است و یکی از بستر های با سابقه این عرصه به شمار می آید.

معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال

در این قسمت از مقاله با عنوان بهترین صرافی ارزهای دیجیتال بمنظور ارزهای رمز نگاری شده آشنا خواهید شد.

کوین بیس Coin Base

یکی از به درد بخور ترین و پر طرفدار ترین صرافی ها، صرافی بیس کوین است که میلیون ها شخص در کل جهان از آن بهره می برند و در سان فرانسیسکو واقع شده است . کوین بیس مثل سایر صرافی ها ، برای شما کار خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده را ارائه و انجام می دهد و شما این امکان را دارید که آن ها را در کیف پول خصوصی خود حفظ کنید .ارزهایی که امکان   تجارت با آنها وجود دارد ، بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین است که کیف پول آن ها برای سیستم عامل ios و اندروید قابل دستیابی است و امکان استفاده برای بیشتر از 30 کشور جهان می باشد .از دیگر فواید این صرافی پذیرفتن فیات می باشد که ارزهای USD ،EUR  وGBP را می پذیرد. همینطور کوین بیس به مشتریان خود اجازه پرداخت از راه های گوناگون را مثل پرداخت از  PayPal ، CreaditCard ، DebitCard  ، انتقال وجه توسط بانک ، و نقل و انتقالات SEPA (برای اشخاصی که در اروپا زندگی می کنند ) را  می دهد .

اگر جز آن گروه از کسانی هستید که ارزهایی را به طور همیشگی می خرید  و به Trading هم راغب هستید ، این امکان را دارید که از GDAX Platform به شکل رایگان استفاده کنید. با بهره گیری از GDAX می توانید با داشتن آپشن های  مناسبتر برای تجارت و معامله استفاده کنید. البته خیلی از صرافی های جهان امنیت ندارند اما کوین بیس یکی از امن ترین کیف پول ها محسوب می شود.

کراکن Kraken

کراکن در سال 2011 معرفی شد ، و فرق آنها با سایر صرافی ها که آن ها را تفکیک می کند ، بیشترین میزان یورو و معاملات آن را محاسبه می کنند. اگرچه معنیش این نیست که شما تنها امکان تبدیل بیت کوین به  یورو را دارید ، علیرقم یورو می توانید در معاملات ، دلار ، پوند و… خیلی ارزهای دیگر را عوض (تبدیل) کنید. از نقاط قوت استفاده از کراکن، این است که شما محدودیت ندارید که مثلا فقط بیت کوین را معامله کنید ، به جز بیت کوین می توانید با خیلی از ارزهای دیگر مثل اتریوم ، لایت کوین ، ریپل ، دوج کوین اتریوم کلاسیک و… کار کنید.

بایننس  Binance

صرافی ارز دیجیتال بایننس، بطور آنلاین در  کشور چین بواسطه چانگ پنگ ژائو در سال 2017 افتتاح شد. این صرافی به شکل بین المللی با تمام کشور ها مخصوصا کشور ایران رابطه خوبی دارد .اگرچه باید دقت کنید که با IP ایران این امکان را ندارید که وارد شوید و بایستی با استفاده از VPN  وارد شوید. ارزهایی که امکان معامله آنها در این  صرافی وجود دارد:  Ethereum (ETH) ، Bitcoin (BTC)  ، Lightcoin(LTC) ، Binance Coin(BNB) هستند. باینیس یک صرافی ارز دیجیتال  با امنیت بالاست. سفارش ما به شما این است که در باینیس فقط میزان ارزی را قصد معامله اش را دارید را سرمایه گذاری کنید و همینطور برای میزان دیگری که نمی خواهید معامله کنید آن ها را برداشت کنید .

بایننس به شکل یک رابط میان شخص خریدار و فروشنده در ارزهایی می باشد. راهکار آن اینگونه هست که برای مثال شما  سفارش خود را به عنوان یک خریدار درج می کنید و بایننس به سراغ تقاضای شما در میان اشخاص فروشنده می رود و بعد آن را به شما عرضه می کند و بعد از اتمام معامله، مبلغ ناچیزی از شما برای کارمزد می گیرد. مقدار کارمزدی که از شما می گیرد  بر اساس هزینه و نوع آن فرق دارد . اما در اکثر مواقع  %0.01  کارمزد دریافت می کند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال
Bitmex بیت مکس

صرافی بیت ابر مکس جزء بهترین صرافی ارز دیجیتال مطرح می باشد که در سال 2014 و در هنگ کنگ آغاز به کار کرد. اوایل فقط معاملات بیت کوین را انجام می داد، اما حالا با چند نمونه دیگر از ارزها مثل zchash  ،  Monero ، Ethereum،  Ethereum Classic ، Lite coin  ،   Bitcoin هم کار می کند . بیت مکس همینطور این ارزها را به ارزهای فیات متداول نظیر دلار ، یورو  ، ین ، یوآن و… مبدل می کند . بیت مکس به شکل راحت و ساده ای مدلسازی شده است . اما افرادی که جدیدا قصد دارند وارد صرافی ارز دیجیتال شوند و تا الان با آنها وارد کار نشده اند ، مستلزم کمی شناخت و دانش هستند. بیت مکس از ایمنی سطح بالا و قدرتمندی برخوردار است. این صرافی پشتیبانی شبانه روزی از راهکار های متنوعی مثل شبکه اجتماعی ، ارسال ایمیل برای مشتریان خود برخوردار است. جواب هایی که به مشتری می دهند ، بازخورد های واقعا خوبی در پی دارد چراکه این جواب ها به شکل اتومات نمی باشد و کارشناسان سعی در رفع ابهامات و  پاسخ به مشتری دارند.

Bithumb بیت هامب

صرافی ارز دیجیتال بیت هامب در کره جنوبی واقع شده که مشتریان این امکان را دارند که ارزهایی نظیر Bitcoin  ،  Ethereum Classic ، Lite coin، Ethereum  ،  Bitcoin cash،Ripple ،dash را بخرند. مقدار حق العملی که این وبسایت برای انجام معاملات مشتریان می گیرند 0.15% برای تمامی هزینه هاست، اگرچه یک مدل کوپن ها در سایت موجود هست که اگر استفاده کنید ، 50 تا 100 درصد هزینه کارمزد کم خواهد شد. مشتریان ایرانی هم امکان ثبت نام در این وب سایت را دارند،  ولی به  خاطر بعضی از مسائل فنی موجود، شناسه فعال سازی برای شماره تلفن های ایران فرستاده نمی شود و به همین دلیل کاربران ایرانی در حال حاضر نمی توانند کار کنند . از نظر امنیت این سایت، نگران نباشید چون جهت ثبت نام و ورود بایستی کلمه عبور انتخابی ترکیبی از واژه ها و بعضی نشانها مثل @%*.^* و… باشد. همینطور ایمیل پذیرش و پیامک هم برایتان ارسال خواهد شد.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + هفده =