خرید ارز دیجیتالی

خرید ارز های دیجیتالی

شما میتوانید ارز های محبوب خود را  , که درصد سود بالایی به خریداران خود میدهد را در سریع ترین زمان ممکن تهیه کنید.

مراحل خرید ارز دیجیتالی  :

  1. ثبت نام و عضویت
  2. اضافه کردن ارز انتخابی به سبد خرید
  3. پرداخت و شارژ شدن کیف پول مجازی شما

خرید ارز دیجیتالی در حال حاظر، بازار ارزها، شلوغ است. اشخاص بسیاری در جستجوی سپرده گذاری در بازار خرید ارز دیجیتالی می باشند. هر فردی از هر نقطه دنیا این امکان را دارد که با پذیرفتن ریسک سپرده گذاری، قسمتی از سرمایه خود را راهی بازار ارزها کرده و شروع به معامله کند. رمز ارزها، یک گروه سرمایه نو و هیجانی را ایجاد کرده اند. اما  به این معنی نیست  که مسیر ما از آموزش و بررسی جدا شده است. در حقیقت، بایستی بمنظور ورود، پایداری و فهمیدن قلق این سیستم، تصمیم به شروع بگیریم و با بهره گیری از بررسی ها و استفاده از مراجع موجود وارد مسیر آموزش خرید ارز دیجیتالی شویم. در این بخش از بیت ابر، نگاهی بیشتر به مهم ترین مفاهیم ارزها  می‌اندازیم. در صورتی که تمایل به ورود به بازار رمز ارزها را دارید، این مقاله تا انتها مطالعه کنید.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

آموزش خرید ارز دیجیتالی

همانند هر شیوه آموزشی دیگر، نیاز هست ارائه و آموزش را با بیان مفاهیم اولیه آن آغاز ‌کنیم:

رمز ارز چیست؟

خرید ارز دیجیتالی پول غیر واقعی، رمزنگاری‌ شده، غیرمتمرکز و طبق نو آوری بلاک چین است. یکی از مهم ترین خصوصیات خرید ارز دیجیتالی این هست که بواسطه هیچ منبع مرکزی صادر نشده و دولت‌ها در نظارت و نگهداری آن ‌ها نقشی ندارد. احتمالش هست با پر طرفدار ترین کوین‌ها، یعنی بیت کوین و اتریوم آشنا باشید، اما باید عرض کنم که اکنون بیشتر از ۵۰۰۰ رمز ارز گوناگون در حال گردش هستند. خیلی از افراد مثل دیگر بازار های سپرده گذاری (بورس، فلزات گران‌بها و…)، ارزها را مسیری کوتاه جهت کسب سودهای بزرگ می ‌دانند. با این وجود، بهتر است بدانید ارزهای رمزنگاری ‌شده بر اساس سیستمی هستند که طبق آن شرایط پرداخت ایمن به شکل آنلاین وجود دارد، پس شما این امکان را دارید که بمنظور خرید کالا و سرویس های گوناگون از ارز  های  گوناگون استفاده کنید. به جز این، کلیه معاملات رمز ارزها بواسطه توان ارزیابی خیلی بالا پذیرش می‌شود و در مقایسه با سایر شیوه های قدیمی، هزینه معاملاتی بسیار اندکی دارد.

شناخت رمز ارز بیت کوین

«بیت کوین» که به آن BTC  هم می گویند، نخستین پروژه پر افتخار خرید ارز دیجیتالی است که در ژانویه ۲۰۰۹ ساخته شد. ایده این رمز ارز در وایت پیپر بیت کوین بواسطه شخص یا مجموعه ای شناخته نشده به اسم «ساتوشی ناکاموتو» عرضه شد. این ارز یک نو آوری متن‌بازOpen Source  هست؛ بدین معنا که هیچ شخصی مالک یا نظارت کننده آن نیست. پس، کد مرجع آن برای عموم نمایان است و هر شخصی قادر است آن را ارزیابی و تغییر بدهد و در بهتر شدن و رشد آن سهیم شود.

این ارز نه فقط نخستین خرید ارز دیجیتالی است، بلکه به ‌عنوان پر طرفدار ترین و ارزشمند ترین آن‌ها نیز معرفی می‌ شود. تا تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۱ بیشتر از ۶/۱۸ میلیون از این ارز در حال گردش بوده و اعتبار کلی بازار آن تقریبا ۹۲۷ میلیارد دلار تعیین شده است.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

در خرید ارز دیجیتالی این رمز ارز از نو آوری همتا به همتا بهره گرفته می ‌شود؛ بدین معنا وقتی که دو نفر با هم مبادله می ‌کند، هیچ بانک یا مرکزی مانند رابط و یا شخص سوم بین آن‌ها وجود ندارد.

آلت کوین چیست؟

بعد از موفقیت بیت کوین؛ خرید ارز دیجیتالی دیگر با قصد رقابت با آن ساخته و راهی بازار شدند. به دیگر ارز ها آلت کوین می گویند .AltCoin  در عبارت از دو کلمه Alternative و Coin  ایجاد شده و به معنی سکه جایگزین است. بعضی از آلت کوین ‌ها از جمله: Ethereum، Peercoin، Litecoin، Cardano و EOS می باشند.

با این که خصوصیات مشابهی بین آلت کوین‌ها و بیت کوین وجود دارد در بعضی بُد ها با هم فرق دارند. به طور مثال، برخی از آلت کوین بمنظور ایجاد «بلاک» یا «اعتبار سنجی از سیستم اجماع متفاوتی در مقایسه با بیت کوین» بهره می  برند. این رمز ارزها با عرضه آپشن های نو و اضافه مثل «قراردادهای هوشمند» و «تغییرات قیمت» تلاش بر این دارند با بیت کوین رقابت کنند.

با توجه به این ‌که آلت کوین ‌ها الهام گرفته از بیت کوین هستند، قیمت آن‌ها هم از بیت کوین پیروی می‌کند. با این‌ وجود، متخصصان بر این باورند که با رشد اکوسیستم‌ های سپرده گذاری خرید ارز دیجیتالی و گسترش بازارهای نو در آینده، رشد قیمت آلت کوین‌ها جدا از سیگنال ‌های معاملات خواهد شد. هم اکنون اعتبار کلی خرید ارز دیجیتالی تقریبا ۵/۱ تریلیون دلار است و بیت کوین ۶۰% از اعتبار کلی بازار را در اختیار دارد.

بلاک چین و نو آوری استفاده شده در آن

بلاک چین  گروهی از بلاک‌ها است. داده ها در بلاک ‌های جدایی نگهداری شده و بعد از پر شدن، به گروه بلاک‌ های قبلی افزوده و مرتبط می ‌شود. بدین گونه داده ها به ترتیب زمانی به هم وصل می ‌شوند. در حقیقت می شود بیان کرد، بلاک چین مدل خاصی از پایگاه داده‌ است و فرق مهم آن با یک پایگاه داده عادی چگونگی نگهداری اطلاعات در آن است.

نکته جالب اینجاست که می شود داده های گوناگونی را در بلاک چین نگهداری کرد؛ اما تا الان متداول ترین استفاده آن، بهره گیری به‌ عنوان دفتر مبادلات بوده است. بلاک چین از روش های پیشرفته ای بمنظور اعتماد از هماهنگی اطلاعات معاملاتی استفاده می ‌کند و از قسمت های مهم خیلی از خرید ارز دیجیتالی است.

در اغلب خرید ارز دیجیتالی از بلاک چین به‌ شکل غیرمتمرکز بهره گرفته می ‌شود. پس، اطلاعات وارد شده – یعنی همان اطلاعات پرداخت ها – در این مدل بلاک چین‌ها‌ قابل ‌حذف و ویرایش نیستند. در حقیقت، کلیه داده ها یا مبادلات، به‌ شکل همیشگی در آنها درج می‌ شود و برای تمامی افراد، قابل دیدن هستند. بعضی از متخصصان فکر می کنند که بلاک چین و نو آوری های مربوط با آن موجب اشکال در خیلی از صنایع مانند امور مالی و حقوقی خواهند شد.

ماینینگ

با توجه به این که تا حالا مشخص شد ارز های رمزنگاری ‌شده پول‌ های دیجیتالی هستند که مثل دیگر ارزهای قدیمی (ارز فیات) بواسطه بانک‌ های مرکزی کشورها چاپ نمی ‌شوند. تنها روش ساخت سکه‌ های بیشتر و نو استخراج یا ماینینگ آن‌ها است.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

هر دفعه که رمز ارزی خرید و فروش می ‌شود، داده های مرتبط به معامله در بلاک چین سیو می شود. پس گذشته تمامی تراکنش‌ها در بلاک چین موجود است؛ اما بخاطر اینکه پرداخت ها و معاملات صورت گرفته قانونی باشند، بایستی دقیق بودن آن‌ها بواسطه سایر کاربران شبکه – یعنی همان ماینرها – پذیرفته شود. روند پذیرش تراکنش‌ها از خرج های اضافی پیشگیری می‌ کند و موجب هماهنگی کل شبکه می ‌شود. ماینینگ رمز ارز، روندی است که در آن بعد از پذیرش تراکنش‌ها و انجام مسائل ریاضی (هش) بواسطه رمز ارز بومی بلاک چین، به ماینرها جایزه داده می‌شود.

در بعضی مواقع میزان کل خرید ارز دیجیتالی یک بلاک چین اندک است و همین مسئله موجب نگهداری و بالا رفتن اعتبار رمز ارزها می‌شود. به طور مثال میزان کل بیت کوین‌ های بلاک چین بیت کوین، ۲۱ میلیون BTC بوده و تا الان حدود ۱۹ میلیون آن استخراج ‌شده است.

معاملات و ایمنی

بمنظور خرید ارز دیجیتالی نیاز است در کنار آموزش و فرا گرفتن چگونگی عملکرد آن ‌ها از شیوه های نگهداری و معاملات آن هم اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه مقاله به این مسائل خواهیم پرداخت:

کیف پول چیست؟ نحوه استفاده از آن چگونه است؟

کیف پول ، روشی جهت ذخیره و بازگشت رمز ارزها است. احتمال دارد روش نگهداری خرید ارز دیجیتالی در کیف پول را مثل نگهداری پوشه های موجود در کامپیوتر فرض کنید؛ اما در واقع، اطلاعات سیو ‌شده در کیف پول به موقعیت رمز ارز شما در بلاک چین اشاره دارد. کیف پول دیجیتالی قادر است یک دستگاه فیزیکی، نرم‌افزار، اپلیکیشن، وب‌سایت آنلاین یا همان سرویس عرضه ‌شده بواسطه صرافی ‌های مبتنی بر رمز ارز باشد.

مدل های کیف پول دیجیتالی

کیف پول گرم:

مثل دیگر نرم‌افزارهای موبایل و کامپیوتر امکان دانلود دارد و مستقیم به اینترنت وصل می‌شود.

نقاط قوت کیف پول گرم:

کیف پول گرم بدون هزینه است و جهت انجام مبادلات روزانه انتخاب خوبی است.

نقاط ضعف: به خاطر ارتباط مستقیم با اینترنت در معرض حمله سایبری و هکرها قرار دارد.

مدل ها: کیف پول دسکتاپ، موبایل و وب (صرافی‌ها).

به عنوان مثال: کیف پول موبایلی:Trust wallet، Bitcoin Wallet، GreenAddress، Atomic Wallet، BitPay

کیف پول دسکتاپ: Atomic wallet، Bitcoin Core، BitPay، Electrum و Exodus

کیف پول وب‌سایت (صرافی): Coinbase، Binance و…

کیف پول سرد:

کیف پول سرد یک ابزار کوچک، قابل‌ حمل و مانند به USB است. شما این امکان را دارید که خرید ارز دیجیتالی خود را در آن آپلود و حمل کنید.

نقاط قوت کیف پول سرد:

مناسب ترین انتخاب بمنظور نگهداری طولانی‌ سرمایه خرید ارز دیجیتالی است، زیرا سرمایه ها به شکل آفلاین سیو شده و خطر هک وجود ندارد.

نقاط ضعف: کیف پول سرد هزینه تقریبا زیادی دارد. احتمال گم شدن آن هم وجود دارد.

به عنوان مثال: شرکت Trezor با هزینه ۶۰ تا ۲۰۰ دلار و شرکت Ledger  با  قیمت تقریبی ۶۰ تا ۱۲۰ دلار.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

چگونگی بهره گیری از کیف پول دیجیتالی

کیف پول خرید ارز دیجیتالی با نگهداری کلیدهای شخصی و عمومی شرایط خرید ارز دیجیتالی را برای شخص معامله گر آماده می‌کند. شما با استفاده از کلید شخصی کیف پول این امکان را دارید که به‌ حساب خود دستیابی پیدا کرده و شروع به مبادله کنید یا اینکه رمز ارز های خود را به یک مدل رمز ارز دیگر یا ارز فیات مبدل کنید.

هنگامی که قصد دارید خرید ارز دیجیتالی را انجام دهید یا به هر شکلی دریافت کنید بایستی اول آدرس مخصوص ترکیبی از حروف انگلیسی (بزرگ و کوچک) و اعداد صادر شده بوسیله کیف پول را به شخص فرستنده وجه ارسال کنید. در حقیقت، آدرس کیف پول دیجیتالی مثل شماره ‌حساب بانکی شما در دنیای واقعی کار می‌ کند. به همین خاطر همانند نشر شماره ‌حساب بانکی ریسکی ندارد، عرضه آدرس کیف پول دیجیتالی جهت انجام روال انتقال وجه لازم است و خطری برای ایمنی سرمایه شما به وجود نمی آورد.

آیا رمز ارزها مطمئن هستند؟

بلاک چین با دارا بودن فناوری دشوار و فنی کار را برای هکرها سخت و حدودا نا ممکن کرده است. با بهره گیری از الگوریتم‌ها و روش های رمزنگاری مثل رمز گذاری منحنی بیضوی، توابع هش، جفت کلید عمومی و خصوصی از داده های بلاک چین و ورودی‌های بلاک نگهداری می ‌شود. اما الگوریتم اصلی ایمنی بلاک چین Proof of Work  یا ثبت انجام کار است که بیشتر  با نماد POW  معروف است. POW  الگوریتم مهم اجماع در شبکه بلاک چین است که از آن بمنظور پذیرش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ های نو در زنجیره بلاک چین بهره گرفته می‌ شود.

الگوریتم POW  بر اساس محاسبات دشوار ریاضی ایجاد شده است. این محاسبات دشوار بواسطه کامپیوترهای توانمند (ماینرها) صورت می گیرد و با حل محاسبات از شبکه جایزه دریافت می ‌کنند. الگوریتم دیگری که در ایجاد ایمنی بلاک چین سهیم است Proof of Stake   یا «اثبات سهام» نام دارد. بعضی از بلاک چین‌ها به نوعی مدلسازی شده‌ اند که کاربران قادرند با خرید قسمتی از خرید ارز دیجیتالی بومی بلاک چین بخشی از سهام شبکه را بخرند. این اشخاص، سهام خریده شده را به شبکه منتقل می کنند و طبق اعتبار سهام و زمان بسته شدن آن در شبکه بواسطه شرکت در روند پذیرش تراکنش‌ها، جایزه دریافت می‌کنند. علی رقم ایمنی سطح بالای نو آوری بلاک چین، انجام تراکنش‌ها به یک روند احراز هویت دوعاملی احتیاج دارد. به عنوان مثال برای آغاز معامله، اول نام کاربری و رمز عبور خود را درج کرده و بعد ‌از آن بایستی کد امنیتی فرستاده ‌شده به ایمیل یا خط تلفن همراه را وارد کنید.

بمنظور حفظ ایمنی سرمایه ها بایستی سیستم احراز هویت دوعاملی کیف پول خود را روشن کرده و از یک رمز عبور خوب استفاده کنید.  علاوه بر این نباید رمز عبور و کلید های شخصی و عمومی خود را به افراد دیگر بدهید. توصیه می‌ کنیم که در محلی ایمن از آنها محافظت کنید.

ایمنی کلیدهای خصوصی واقعا مهم است. چرا که هر شخصی با داشتن کلید خصوصی قادر است به پول سیو شده در کیف پول دیجیتالی شما دستیابی پیدا کرده و آن‌ها را به آدرس کیف پول خود انتقال دهد. باید عرض کنم که در بازار خرید ارز دیجیتالی ، هر شخص سرمایه گذار وظیفه نگهداری از سرمایه خود را دارد. یعنی به خاطر نبود سازمان قانونی پشتیبان، در صورت گم شدن یا دزدیده شدن ارز، مسئولیت آن، با خودتان است.

هر چیزی که باید در خصوص صرافی خرید ارز دیجیتالی بدانید.

یکی از مسائل مهم در بحث آموزش خرید ارز دیجیتالی ، شناخت صرافی های  ارز و بهره گیری از آپشن های آن است؛ اما حالا صرافی چیست؟ صرافی خرید ارز دیجیتالی یک بستر آنلاین جهت نگهداری و خرید ارز دیجیتالی است.

صرافی همانند یک رابط بین خریداران و فروشندگان ارزها است و با انجام پرداخت هایی از معامله‌گران حق کارمزد خود را می گیرد؛ پس این امکان را دارید ارزهای خود را در این بازار دیجیتالی خرید، فروش و عوض کنید.

بهترین صرافی‌های خارجی: Binance، Coinbase، CoinEx، Kraken، Exmo، Huobi Global، Bitfinex، Bitstamp، Gemini، Luno،io، Hotbit و…

این امکان را دارید که با توجه به خواسته خود در یکی از صرافی‌های ایرانی یا خارجی کار کنید. اما دقت داشته باشید که در اغلب صرافی‌ها بدون احراز هویت قادر نیستید میزان بسیاری از خرید ارز دیجیتالی را مبادله کرده یا حتی وجه مد نظرتان را بردارید. در صورتیکه تمایل دارید وجه بیشتری را سپرده گذاری کنید و در فاصله های زمانی کوتاه مبلغ بسیاری را از حساب صرافی خود به ‌حساب بانکی منتقل کنید یا بواسطه معاملات «مارجین» و «فیوچرز» از صرافی وجهی را وام گرفته و وارد معامله شوید، بایستی حتما مراحل احراز هویت را به طور کامل انجام دهید.

چند مورد مهم در زمان انتخاب صرافی:

صرافی خارجی بدون احتیاج به VPN

اگر قصد دارید در صرافی‌ های خارجی کار کنید صرافی «هات بیت» انتخاب خوبی است. چراکه احتیاجی به طی کردن گام های احراز هویت ندارد. شما قادر هستید بواسطه شماره موبایل و ایمیل عضو شوید . علاوه بر این، زمان فعالیت در این صرافی به VPN  احتیاجی ندارید. این مورد یکی از آپشن های مهم برای سپرده گذاران ایرانی است.

مقدار کارمزد صرافی:

در زمان انتخاب صرافی  به مقدار کارمزدی که صرافی در زمان تراکنش‌های می گیرد دقت کنید. در بعضی از صرافی‌ها خرج ها در معاملات رمز ارز به رمز ارز صفر است اما در مبادلات مربوط به تبدیل رمز ارز به فیات و برعکس کارمزد دریافت می‌شود.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

کمترین مبلغ معامله:

جهت خرید ارز دیجیتالی در صرافی‌ها یک کف مبلغ ترید مشخص شده که طبق آن مقدار قادر هستید خرید و فروش انجام دهید. حداقل نرخ معامله در بعضی از صرافی‌ها خیلی بالاست؛ پس نیاز است در زمان انتخاب صرافی به این مسئله توجه کنید

شناخت مجموعه فعال در صرافی:

اسم مهره‌ های مهم در صرافی ‌های قانونی مشخص بوده و شما می توانید در خصوص گذشته آن‌ها جستجو کنید؛ پس از ثبت نام  در صرافی ‌هایی که اشخاص فعال در مجموعه حمایت آن‌ها نا معلوم است، پرهیز کنید.

نقاط ضعف فعالیت در صرافی‌ های خارجی

به خاطر تحریم شرایط انجام گام های احراز هویت برای افراد ساکن ایران وجود ندارد. در این گام ها، درج آدرس محل سکونت، عکس مدارک شناسایی و… لازم است.

بمنظور ثبت نام و فعالیت در صرافی ‌های خارجی لازم است با استفاده از VPN و تغییر آدرس IP وارد سایت شوید. نیاز است در مراجعات بعدی به صرافی با همان IP  اول در زمان عضویت وارد سایت شوید. در صورتیکه در هر کدام از گام های انجام معامله و ثبت سفارش VPN  قطع شده و IP  تغییر کند صرافی حساب شما را می بندد و سرمایه هایتان بلوکه می‌شود.

نقاط قوت کار در صرافی ‌های خارجی

در اغلب صرافی‌های خوب و محبوب شرایط بهره گیری از آپشن Stop Loss  موجود است. با به کار گیری این خصوصیت قادر هستید معاملات خود را از هر نوع زیانی محافظت کنید. بدین گونه قبل از آغاز معاملات میزان ضرر خود را تعیین می‌کنید. در بعضی از صرافی‌ها شرایط بیمه کردن سرمایه وجود دارد. یعنی در صورت حمله هکرها به سایت صرافی سرمایه های شما بواسطه بیمه برگشت داده می‌شوند.

نقاط قوت کار در صرافی ایرانی

شرایط خرید ارز دیجیتالی بوسیله ریال

واریز و برداشت مستقیم از حساب بانکی ریالی

زبان فارسی سایت

دستیابی به بازار های جهانی

حمایت ۲۴ ساعته در تمام هفته

شرایط انجام مراحل احراز هویت

واریز و برداشت در حد بالا

امکان پیگیری و شکایت

شیوه خرید ارز دیجیتالی از صرافی

در لغت نامه خرید ارز دیجیتالی ، به خریدارن Taker و به فروشندگان Maker  می گویند. شما این امکان را دارید از راه های گوناگونی مثل ارسال وجه از بانک به حساب صرافی خود پول واریز کرده و خرید ارز دیجیتالی را انجام می دهید و یا بلعکس با فروش رمز ارز، پول فیات بگیرید و وجه گرفته شده را به‌حساب بانکی خود انتقال دهید.

آموزش مرحله به مرحله خرید ارز دیجیتالی از صرافی

هدف تجاری خود را تعیین کرده و طبق آن یکی از صرافی‌ها قانونی را انتخاب کنید

به یک شبکه ایمن اینترنت وصل شوید. (از WIFI  موسسات عمومی استفاده نکنید)

یک حساب کاربری در صرافی‌ مد نظر بسازید.

گام های احراز هویت شخصی که عبارت اند از مدارک شناسایی، حساب بانکی، آدرس و شماره تماس و…می‌شود را دنبال کنید

بوسیله حساب بانکی میزانی ارز فیات (ریال، دلار و…) را به‌حساب کاربری خود انتقال دهید

نوع و مقدار ارز را تعیین کنید

سفارش خود را دریکی از بخش های Market و یا Stop Limit  درج کنید.

در نتیجه صلاح است قسمتی از رمز ارز خریده شده را جهت انجام تریدهای کوچک در کیف پول صرافی ذخیره کنید و بقیه آن را دریکی از مدل های  کیف پول ‌های قانونی ارز سیو و نگهداری کنید.

چه کار هایی را باید و نباید در خصوص ترید کردن انجام داد ؟

سپرده گذاری در بازار خرید ارز دیجیتالی بالا و بلندی های زیادی دارد. بدون آموزش و بهره گیری از دوره‌های آموزش امکانش هست دارایی بسیاری را از دست دهید. در زمان ترید حتماً موارد زیر را مد نظر بگیرید:

باید های تریدینگ:

ریسک خود را کنترل کنید.

بمنظور ماندگاری در این بازار، نظارت ریسک از اهمیت بالایی برخوردار است. روش های گوناگون نظارت ریسک مثل Stop-loss  برای شما این شرایط را فراهم می کند تا حد ریسک را در هر معامله کمتر کنید.دومین روش این است در صورتیکه در سه معامله پشت هم ضرر کردید برای مدتی معامله نکنید.

تنوع در سرمایه

ایجاد تنوع ، مسئله ای مهم در دنیای تجارت رمز ارزها است. توسعه سپرده گذاران  در  خرید ارز دیجیتالی گوناگون به شما در موفقیت کمک می‌کند. کلیه دارایی و مبادلات خود را در یک مدل ارز محدود نکنید. زیرا در صورت افت ارزش یکی از رمز ارزها، کلیه سرمایه شما به خطر می‌افتد.

پیش از معامله، حتما پژوهش و بررسی کنید.

در صورتی که به فکر سپرده گذاری مستقیم در بازار خرید ارز دیجیتالی هستید نیاز است پیش از هر عملی، تحقیقات مورد نیاز را انجام داده و در دوره‌ های آموزش خرید ارز دیجیتالی شرکت کنید. به عنوان یادگیری را متوقف نکرده و حتی بعد از ورود به بازار همچنان به بررسی و یادگیری ادامه دهید.

روشی مشخص داشته باشید.

ممکن است با داستان زندگی بعضی افراد رو به رو شده باشید که با سپرده گذاری در خرید ارز دیجیتالی سرمایه بسیاری دریافت کرده‌اند؛ اما بایستی بدانید که این بازار شیوه ای مطمئن جهن کسب درآمد به حساب نمی‌آید. برای پایداری و پیشرفت در بازار خرید ارز دیجیتالی بایستی یک شیوه تجاری خوب داشته باشید تا به صورت همیشگی از بازدهی بی نظیر برخوردار شوید. شما بواسطه شیوه ای که دارید، تعیین می‌کنید که آیا تمایل به سپرده گذاری بلندمدت را دارید و یا برای مدت کمی وارد معاملات شده‌اید. از کدام فاکتور های فنی می‌خواهید بهره مند شوید؟ فاکتور RSI، MACD و یا EMA؟ آیا می خواهید از ربات‌های ترید استفاده کنید یا خیر؟

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

شما بایسای قبل از هر اقدامی به این پرسش ها با دقت پاسخ داده باشید.

حرکات بیت کوین را مدیریت کنید:

حرکات بیت کوین یعنی صعود و ریزش ارزش آن است. این ارز مدیر این بازار است و با توجه به قبل که اشاره شد اغلب آلت کوین حرکت این ارز را در بازار پیروی می ‌کنند. علت اصلی آن هست که بیت کوین پر استفاده ترین رمز ارز در صرافی‌ها است. هر چند میزان بسیاری از صرافی‌ها رمزارز بومی خود را دارند، مثل رمزارز BNB در صرافی بایننس؛ اما هنوز خیلی از جفت رمز ارزهای قابل دسترس مثل BTC/ETH، BTC/LTC، BTC/ADA و BTC/TRX،  طبق بیت کوین هستند؛ پس مهم بودن بیت کوین در زمان معامله تعداد بسیاری از رمز ارزها، معلوم می‌شود. قبل از شروع معامله قیمت بیت کوین را بررسی کرده و درباره عواملی که ممکن است بر قیمت آن اثرگذار باشد جستجو کنید.

برای بودجه خود برنامه ریزی داشته باشید.

پیش از سپرده گذاری بایستی در خصوص سرمایه خود برنامه‌ ریزی کنید. حتی محبوب ترین بازیگران بازار پیش از هر موردی  سرمایه خود را در نظر می گیرند. هیچ وقت با دارایی اصلی خود خطر نکنید. با آن مقدار از سرمایه خود که اگر از دست رفت، تحملش را دارید، راهی بازار شوید. دیدگاهی بلندمدت داشته باشید.

در بازار خرید ارز دیجیتالی هم مثل بازار های دیگر سرمایه بر اساس ارز فیات، بایستی سپرده گذاری بلندمدت را مد نظر داشته باشید. به‌محض دیدن تغییرات نرخ به‌جای توقع بازده بالا، تصور طولانی‌ مدت از سپرده گذاری خود داشته باشید.

یادتان باشد  که بازار خرید ارز دیجیتالی خیلی دچار نوسانات بوده و امکانش هست نرخ ها طبق تقاضای بازار و یا نظر دهی سران بعضی کشورها در هر لحظه تغییر کنند. به همین خاطر متخصصان پیشنهاد می‌کنند تنها قسمتی از دارایی راکد خود را برای مدت طولانی در بازار رمز ارزها سپرده گذاری کنید.

مواردی که نباید در خصوص تریدینگ  انجام دهید:

در جستجوی ضمانت نباشید.

هیچ ضمانتی در بازار خرید ارز دیجیتالی موجود نیست. نه فقط در رمز ارزها بلکه در هر بازار سپرده دیگری مثل بورس هم این مسئله صحیح است. این بازارها اصولا قابل تعیین نیستند پس ضمانتی هم وجود ندارد. اما این مسئله نباید موجب نا امیدی شما شود در عوض قادر است موجب امیدواری شما شود تا در مبادلات محتاط و منطقی عمل کنید؛ و در نتیجه نیاز است با بهره گیری از تکنیک ها و شیوه های تریدینگ مناسب سود و ضرر را تعیین کنید.

بی برنامه سپرده گذاری نکنید.

با توجه به اینکه بدون برنامه ‌ریزی و ارزیابی نقشه به مقصد تازه ای سفر نمی‌کنید؛ نباید بدون هدف و برنامه دارایی خود را راهی بازار کنید. ریشه و اساس یک سپرده گذاری توانمند در هر بازار سرمایه‌ای داشتن طرح تجاری است که هدف و چگونگی رسیدن به آن را با جزئیات تعیین کند.

پیش از آغاز معامله از خود سوال کنید “هدف واقعی من چیه؟ و چگونه باید به آن برسم؟” برنامه‌ ریزی دقیق مستلزم زمان، بررسی، یادگیری و بهره گیری از برنامه‌ های آموزش خرید ارز دیجیتالی است؛ اما اگر بی برنامه وارد شوید کاری که می‌کنید سپرده گذاری نیست؛ قمار است.

بدون بررسی و پژوهش رمز ارز نخرید.

پیش از خرید یک مدل رمز ارز مخصوص بایستی کلیه داده های ممکن در مورد آن را بدست آورید. به عنوان مثال: هدف آن رمزارز ویژه چیست؟ چه شخصی و یا چه اشخاصی پشتیبان آن هستند؟ بدون فهمیدن جزئیات رمز ارزی را نخرید.

بدون داشتن Stop loss  مبادله نکنید.

تعیین میزان ضرر در معامله یکی از روش های انجام مبادلات موفق است. در صورتیکه از این روش بهره نگیرید قادر نیستید برای مدت زیادی در بازار بمانید. تعیین میزان ضرر، شما را از معاملاتی که طبق خواسته شما پیش نمی ‌روند خارج می ‌کند.

زیاده خواه نباشید.

زیاده خواهی و حریص بودن دشمن واقعی هر سپرده گذار است. برترین کار این هست که در زمان معامله زیادا خواهی خود را مدیریت کنید. روش های تاثیر گذار و مناسب هم با زیاده خواهی سپرده گذار به زیان بزرگی مبدل می ‌شوند.

طبق احساس، ‌ترید نکنید:

زمان تصمیم‌گیری در بازار خرید ارز دیجیتالی هیچ وقت به صورت احساسی رفتار نکنید. چراکه قطعا زیان این نوع از معاملات خیلی بیشتر از نفع آن‌ها خواهد بود. داشتن یک ذهن باز و صبوری در انجام معاملات صحیح و سودآور، لازم است.

خرید ارز دیجیتالی
خرید ارز دیجیتالی

با توجه به بایدها و نبایدهای بیان شده بایستی در زمان انجام مبادلات در بازار خرید ارز دیجیتالی ، صبور باشید. اغلب معامله‌ گران به خاطر تغییرات بازار وحشت زده می ‌شوند و امکان دارد تصمیم ‌های لحظه ای بگیرند و در نتیجه موجب ضرر آنها شوند. سپرده گذار موفق بایستی از اخبار روز بازار رمز ارزها، تازه ترین تحقیقات و آپدیت ها آگاهی داشته باشد.

شیوه های چک کردن تعرفه خرید ارز دیجیتالی

بعضی از سایت‌ها با عرضه تعرفه روز ارزها، مقایسه قیمت ‌ها و نمودارهای مرتبط با آن‌ها و همینطور داده های مربوط به ارائه  سکه (ICO) به معامله‌گران این اجازه را می‌ دهند تا با بهره گیری از این اطلاعات خوب، وارد معامله شوند.

وبسایت‌ های چک کردن نرخ رمز ارز:

coinmarketcap.com

tradingview.com

bitinfocharts.com

cryptocompare.com

worldcoinindex.com

Coinschedule

bitcointalk.org

مسائل بسیاری بر نرخ ثانیه ای رمز ارزهای موثرند. دانستن این مسائل به شما در انجام ترید مناسب کمک می ‌کند.

موارد تاثیر گذار بر نرخ رمز ارزها

عرضه و تقاضا: سطح عرضه و تقاضا وظیفه واقعا مهمی در مشخص کردن نرخ خرید ارز دیجیتالی دارد. بدین معنا که هر چقدر تقاضا بیشتر باشد به همین مقدار نرخ بالا می‌رود و بر عکس

خرج های شبکه: هزینه اصلی ایجاد رمز ارز جایزه ماینرها است که بواسطه شبکه و بواسطه رمز ارز بومی پرداخت می‌شود.

پدیده هالوینگ: هر چهار سال یک بار رخ می دهد و طبق آن پاداش ماینرها نصف می‌شود.

محدودیت: به گزارش بیت ابر کم بودن مقدار خرید ارز دیجیتالی در هر بلاکچین موجب می شود تا به خاطر تحریم های منابع ارزش دارایی بیشتر شود . کارمزد پذیرش تراکنش‌ها: هر چقدر کارمزد پذیرش تراکنش‌ها بیشتر شود در پی آن اعتبار خرید ارز دیجیتالی هم افزایش می یابد. این کارمزد در صورت عجول بودن معامله ‌گر جهت پذیرش تراکنش به ماینر پرداخت می‌شود.

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 9 =